Kök hücre ne demek?

Basit tabirle hücrelerin atası diyebileceğimiz kök hücreler, vücutta diğer hücrelere dönüşebilme, farklılaşma yeteneği olan hücrelerdir. Vücutta yaralanma, travma veya herhangi bir organ fonksiyon bozukluğu olması durumunda uyarılan kök hücreler hemen çoğalarak o bölgeye yönelir ve iyileşetirici-yenileyici etkilerini göstermek üzere dönüşürler. 


Kök hücre nasıl elde edilir?

Yağ doku çok iyi ve zengin bir kök hücre rezervi barındırır. Lokal anestezi altında kolaylıkla gövdeden liposuction yöntemi ile az miktarda yağ alınıp özel işlemlerden geçirilerek kök hücrelerine ayrıştırılırlar. Elde edilen kök hücreden zengin yağ doku istenilen alana enjekte edilip etkisini gösterir.


Kök hücre uygulaması nasıl yapılır?

Lokal anestezi veya sedayon altında lokal olarak bir bölgeden az miktarda alınacak yağla yapılabileceği gibi, vücut şekillendirme için yapılan liposuction ameliyatlarında alınan fazla miktar yağlardan işlemden geçirilerek kök hücreden zendin yağ doku elde edilebilir. Yağ dolgusu yapılmak istenen alana enjekte edilir. İşlem totalde yaklaşık 1-1,5 saat süre alır.  


Etkisini nasıl gösterir?

Kök hücre ile zenginleştirilerek yapılan yağ dolgularında tutma oranı yükselir ve daha kalıcı etkiler beklenir. Kök hücre etkisi ile ciltte yenilenme ve onarım süreci başlatılmış olur. 


Kalıcı mıdır?

Kalıcı etkileri elbete var ancak yaşlanma süreci devam ettiği için
birkaç sene sonrasında ihtiyacın tekrar ortaya çıkması durumunda tekrar edilebilir.


 

Bizi instagramdan takip edebilirsiniz.