PRP (platelet rich plasma) nedir?

Bu tedavinin temelinde vücudumuzda iyileşme ve yenilenmeye ihtiyaç duyan her sahaya kendi kanımızdan aldığımız iyileştici faktörleri doğrudan ulaştırmak yatar.  Öncelikle az miktarda kanımız alınır ve yaklaşık yarım saat süren özel işlemlerden geçirilir. Yapılan işlemle kanın plazma dediğimiz kısmı ayrıştırılıp 'platelet' adını verdiğimiz hücrelerden çok zengin bir özüt oluşturulur. Plateletlerin vücuttaki ana rolü yara iyileşmesidir, yaralanma ve kesi gibi durumlarda kanın kontrollü pıhtılaşmasını ve dokuya büyüme faktörlerini salınması sağlarlar. Burdan hareketle büyüme faktörlerinin bu iyileştirici gücü fark edilip modern tıpta birçok kullanım yeri bulmuştur. Estetik alan bunlardan yalnızca biridir.


PRP kullanım alanları.

Zengin büyüme faktörlerinin dokular üzerindeki iyileştirici etkisi düşünüldüğünde aslında sayılamayacak kadar çok uygulanım alanı olduğu görülecektir. Yara izi, skar, akne, saç dökülmesi, cilt gençleştirme estetikte en sık uygulama yeri bulduğu konuların başını çekmekte. Bunun dışında ortopedi, fizk tedavi, diyabet lezyonları, varis yaralanmaları, ağrı tedavisi diğer kullanım alanlarına örnek olarak sayılabilir. 


Yan etkisi var mı?

Doğru merkezlerde steril koşullara uyularak yapıldığı sürece beklenen hiçbir olumsuz yan etki yoktur.
Kendi kanımızdan ayrıştırılarak yapıldığı için allerjik reaksiyon riski de beklenmez. 


Kaç seans gerekli?

Hangi amaçla uygulandığına ve nasıl bir etki beklendiğine göre değişmkler birlikte en az 4-6 seans olarak planlamakta fayda vardır. İlk seanslar daha sık aralıklarla yapılıp aylık seanslarla idame tedaviye devam edilebilir.


 

Bizi instagramdan takip edebilirsiniz.